Cukiniowe spaghetti z sosem z dynii Zupa krem z batata i brokuła "Paleowsianka" dyniowo kokosowa Naleśniki kasztanowe Ciasteczka Samoa Ciasteczka kokosowo karobowe Spaghetti po bolońsku Rozgrzewający kapuśniak Czekoladowe ciasto z batatów Kromka chleba w 5 minut
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą grzyby. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą grzyby. Pokaż wszystkie posty

Wegańskie sałatki na grilla lub do pracy

Dzisiaj wpis trochę inny niż zwykle, nawiązujący do moich poprzednich, bardzo starych wpisów jadłospisowych - dwie propozycje na lekkie bezmięsne sałatki stanowiące oddzielną przekąskę w pracy, lub dodatek do grillowanego mięsa. Obie wypróbowane na oba sposoby, sprawdzają się rewelacyjnie (:
Standardowo - jak to w przypadku sałatek bywa, nie podaję konkretnych proporcji, bo są to preferencje bardzo osobiste, polecam regulować proporcje na oko, jak komu pasuje bardziej.

I. Sałatka z rukolą i pesto



SKŁADNIKI:
- rukola
- pomidory malinowe/koktajlowe
- papryka
- świeże pieczarki
- oliwki
- 1/2 porcji pesto z TEGO przepisu
- sezam biały i czarny do posypania





II. Sałatka z pieczonym batatem



SKŁADNIKI:
- ok 1/2 średniej wielkości batata
- 1/2 kapusty pekińskiej
- garść maleńkich pieczarek
- 1/2 awokado
- oliwki
- winegret [oliwa z octem jabłkowym w proporcjach 2:1 lub 1:1, sól, pieprz, kurkuma, ulubione zioła, musztarda]
- nasiona chia do posypania

Batata wyszorować, pokroić w kostkę i upiec do miękkości w temperaturze ok 150-200 stopni [czas zależny od temperatury], pieczarki oczyścić i usmażyć na patelni. Resztę składników posiekać/pokroić i połączyć.


Przepis bierze udział w konkursie Grilluj z Almą! www.alma24.pl

Pin It

Warzywa korzeniowe pieczone w rozmarynie i maśle

To jest potrawa tak prosta, że zastanawiałam się przez chwilę czy wrzucić przepis na bloga, czy pozostawić go jako wpis na samym FP
Niemniej skoro ktoś gdzieś kiedyś zainspirował mnie właśnie takim wpisem, to uważam, że jednak jest przydatny (;
Początkowo miałam po prostu zrobić na dziś coś z burakiem. Początkowo miała to być dawno nie jedzona sałatka z buraka i batata, z tym że bez nabiału, ani jakiejkolwiek zieleniny, której zresztą nie posiadałam, więc pomysł przerodził się w upieczenie obu warzyw razem w przyprawach. A że udało mi się też kupić całkiem sporo pięknych maleńkich pieczarek, które miały wylądować w wolnowarze i że szczęśliwie pieczarek jak i innych warzyw było wystarczająco dużo, aby nie pomieścił ich sam jeden wolnowar, więc.. wyszło jak wyszło (:


SKŁADNIKI:
[1 porcja]
- 2 małe buraki
- 1/3 niewielkiego batata
- 1 niewielka pietruszka
- 2 marchewka
- garść pieczarek [u mnie 10 małych]
- masło klarowane
- dowolne przyprawy [u mnie rozmaryn, sól, pieprz* i odrobina tymianku]
+ dla dobrze tolerujących cebula i czosnek

Piekarnik nastawić na 200 stopni. W żaroodpornym naczyniu umieścić kawałek masła klarowanego i umieścić w piekarniku do czasu, w którym masło się rozpuści.
Warzywa dokładnie wyszorować i pokroić w kostkę. Polecam dobrać wielkość cząstek warzyw proporcjonalnie do czasu pieczenia. Na większe kawałki najlepiej pokroić batata, marchewkę i pietruszkę na średnie, a buraki na najmniejsze.
Roztopione masło oprószyć solą, pieprzem oraz rozmarynem, dodać warzywa i obtoczyć je w tłuszczu. Umieścić ponownie w piekarniku i piec do miękkości, ok 20 minut.
U mnie z kawałkiem szarpanego indyka pieczonego przez moją Mamę (;

UWAGI:
* - na AIP do pominięcia
- inne przyprawy, które dodadzą smaku warzywom, a które dodaję praktycznie zawsze to kurkuma i słodka wędzona papryka, batat polubi się również z cynamonem
- masło można zastąpić smalcem, a w wersji wegańskiej olejem kokosowym lub oliwą
- jak pisałam wyżej - rewelacyjnie sprawdzą się poukładane pomiędzy warzywami cząstki cebuli i czosnku, ten można poukładać jako pojedyncze ząbki lub w postaci przekrojonej wzdłuż całej główki. Idealnie nada się na masełko do smarowania upieczonych warzyw (;




Na przednówku - na wzmocnienie  Na przednówku na wzmocnienie
Pin It

Tarta bezglutenowa z grzybami leśnymi

Tarta to coś, co chodziło za mną od dawna. Nie mam pojęcia dlaczego do odkąd przeszłam na paleo nie ruszyłam palcem ani razu, żeby przygotować potrawę, którą uwielbiam, a która jest jednocześnie tak prosta i szybka do przygotowania.
To, co mnie w końcu popchnęło to otrzymanie nieco niechcianego przez moich rodziców woreczka grzybów leśnych. Rewelacyjna opcja na jajecznicę, ale pierwsza myśl, jaka mnie naszła to właśnie tarta z grzybami. Jadłam ją w sumie tylko raz w życiu, na bazie mąki razowej, z serem i śmietaną, przepis jest wciąż dostępny na moim starym blogu i to na nim bazowałam próbując swojej wersji.
W tarcie na zdjęciach obecny jest twardy długodojrzewający ser, czyli coś, po zjedzeniu czego nie odczuwam żadnych dolegliwości, a dodatkowo składnik niezbędny dla mojego lubego. Jest to coś, co całkowicie można pominąć, choć w zamian za to polecam dodać jedno jajko więcej, bo jednak ser trochę masę wiąże.

Co więcej - już po włożeniu tarty do piekarnika znalazłam na blacie samotne jajko. Prawdopodobnie nie dodałam go do spodu, więc jak widać da się - protokołowcy, możecie korzystać z przepisu na spód (:


SKŁADNIKI:
spód:
- 2/3 szklanki mąki kokosowej
- 1/3 szklanki mąki konopnej
- sól/pieprz/kurkuma/zioła prowansalskie
- 2/3 kostki zimnego masła pokrojonego w kostkę [polecam dać połowę]
- 1 jajko [można pominąć]

masa grzybowa:
- ok 500g świeżych grzybów leśnych
- cebula, ilość dowolna
- dowolne przyprawy [u mnie sól, pieprz i kurkuma]
- 2 jajka, lub 1 jajko i garstka startego sera*
- odrobina smalcu

Piekarnik nastawić na ok 200 stopni.
Wszystkie składniki na ciasto połączyć w misie malaksera za pomocą nasadki do mieszania. Miksować pulsacyjnie do połączenia składników w zbitą kulę. Jeśli ciasto będzie zbyt sypkie, można dodać odrobinę wody, jeśli zbyt lepki, podsypać mąką kokosową.
Gotową kulą ciasta wylepiać formę wysmarowaną uprzednio tłuszczem, a następnie przełożyć do lodówki na czas przygotowywania masy.

W rondelku na rozgrzanym smalcu zeszklić cebulę. Dodać uprzednio oczyszczone i pokrojone grzyby i dusić do miękkości. Doprawić do smaku, pod koniec dodać rozmącone jajka, lub jedno jajko i starty ser, wymieszać dokładnie podgrzewając jeszcze chwilę. Zdjąć z gazu i lekko ostudzić. W tym czasie wyciągnąć formę z ciastem z lodówki, przelać do środka masę grzybową i wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec ok 20 minut.

UWAGI:
* - jak już pisałam wyżej - sama sięgam w diecie po niewielkie ilości sera. Tarta była obiadem dla mnie i mojego partnera, który spożywa nabiał bezproblemowo [choć oboje tylko pod postacią serów], więc zdecydowałam się dodać go do masy. Jeśli chcecie zwiększyć objętość masy i zależy Wam na delikatniejszym smaku, można dodać odrobinę jogurtu naturalnego, śmietany, lub spróbować ze śmietaną kokosową.

Przepis ląduje w tagu AIP-FODMAP tylko i wyłącznie ze względu na spód wykluczający jajka [pomijamy wówczas również pieprz], nadzienie należy modyfikować dalej według własnych wytycznych. Kwestią sporną jest również mąka konopna, choć to już kwestia indywidualna.






Grzyby i warzywa jesienne. 2015 Na grzyby 2015
Menu dla diabetyka
Pin It
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Obsługiwane przez usługę Blogger.
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów
przepisy kulinarne
Przesiane.pl
JemyZdrowo.pl